Krioterapia szyjki macicy

Krioterapia szyjki macicy

fourmed_admin

KRIOTERAPIA   – Zabieg zamrażania ciekłym azotem

 

 

Wskazania do zabiegu

  • Nadżerka szyjki macicy
  • Obecność kłykcin kończystych sromu.

Nadżerka szyjki macicy powoduje nawracające stany zapalne narządu rodnego, uporczywe upławy, które mają ostry, nieprzyjemny zapach. Może objawiać się bólami w podbrzuszu, w okolicach krzyża, a także lub krwawieniami, czy plamieniami po stosunku.

Kłykciny kończyste sromu to częsty objaw infekcji wisusem HPV. Zmiany należy usunąć nie tylko dla efektów kosmetycznych, ale także aby ograniczyć chorobę.

Wymagania do zabiegu na szyjce macicy:

  • prawidłowy wynik badania kolposkopowego
  • pierwsza faza cyklu
  • prawidłowy wynik cytologii

Przebieg zabiegu:

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się wstrzemięźliwość od kontaktów seksualnych przez około 3 dni przed zabiegiem. Krioterapia jest bezbolesna, dlatego też ginekolodzy nie stosują przy tej metodzie znieczulenia. Pacjentki bardzo wrażliwe na ból mogą zażyć przed planowanym zabiegiem leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. Ibuprofen/Paracetamol.

Lekarz ginekolog za pomocą specjalnej sondy, przykładając końcówkę mrożącą do tkanki,  zamraża powstałą nadżerkę. Sam moment mrożenia trwa stosunkowo niedługo (od 2 do 5 minut). Komórki niszczone są na głębokość około 4 milimetrów. Całość zabiegu trwa około 20 minut. Aby przeprowadzić krioterapię pacjentka powinna być kilka dni po miesiączce. Ważnym jest, aby do następnej miesiączki organizm, a w szczególności poddane zabiegowi miejsce miało czas się zregenerować. Należy też wykonać wcześniej badanie cytologiczne oraz kolposkopię. Badania te są konieczne.

Po zabiegu pacjentka od razu może wrócić do codziennych obowiązków. Czasem jednak możliwe jest pojawienie się bólu oraz ciepła w okolicy podbrzusza. Bardzo rzadko pojawia się krwawienie oraz zakażenie tkanek. Zaleca się unikać kontaktów seksualnych w okresie około 3 tygodni po zabiegu.

Analogicznie postępowanie wygląda z powierzchownymi zmianami kłykcinami sromu. Lekarz ginekolog za pomocą specjalnej końcówki przykłada sondę do nieprawidłowej tkanki, mrożąc ją co powoduje zniszczenie kłykciny.

🠕
powrót