Cytologia

Cytologia


 

Cytologia ginekologiczna

Cytologia ginekologiczna jest prostym badaniem, które ma szerokie zastosowanie w profilaktyce raka szyjki macicy. Polega ona na pobraniu komórek z tarczy szyjki macicy oraz jej kanału przy pomocy specjalnej szczoteczki oraz wykonaniu i utrwaleniu rozmazu na szkiełku mikroskopowym. Tak przygotowany preparat trafia do doświadczonego specjalisty, gdzie podlega ocenie. Badanie to umożliwia wykrycie bardzo wczesnych zmian, które nieleczone mogą prowadzić do rozwoju raka.

 


 

Cytologia cienkowarstwowa LBC

To nowa jakość w badaniach cytologicznych – pozwala na osiągniecie większej pewności i wiarygodności wyników. W Polsce, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje LBC jako metodę zalecaną (obok tradycyjnej cytologii) w przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy.

Podstawowe zalety cytologii na podłożu płynnym (LBC):

• nawet dwukrotnie większa wykrywalność nieprawidłowych komórek szyjki macicy w stosunku do metody klasycznej,
zwłaszcza typu dysplazji wysokiego stopnia (CIN2/3 , HSIL – high grade SIL),
• znacznie lepsza jakość preparatów ułatwiająca ich ocenę,
• mniejszy odsetek preparatów tzw. suboptymalnych lub nie nadających się do oceny ze względu na słabą jakość – rzadziej
zachodzi konieczność powtórzenia cytologii, • możliwość wykonania dodatkowych badań molekularno-genetycznych z tej samej próbki, np. wirusów brodawczaka ludzkiego (HPV), wirusów opryszczki (HSV), bakterii Chlamydia trachomatis i in.

Przed planowanym badaniem cytologicznym:

w dniu badania unikaj irygacji pochwy;
przez 2 dni poprzedzające pobranie cytologii nie współżyj z penetracją;
w ciągu 3 dni przed planowanym badaniem nie stosuj preparatów dopochwowych (leków, środków plemnikobójczych);
zgłoś się na badanie nie wcześniej niż 4 dni po miesiączce, najlepiej w środku cyklu miesiączkowego;
nie używaj przed założeniem wziernika nawilżaczy (lubrykantów);

Przygotuj się do rozmowy na temat:

pierwszego dnia ostatniej miesiączki;
wyników ostatnich badań cytologicznych;
przebytych porodów, infekcji, stosowanej antykoncepcji, zabiegów na szyjce macicy, chorób nowotworowych w rodzinie.

Profilaktyka pierwotna raka szyjki macicy:

W przychodni Fourmed istnieje możliwość zamówienia szczepionki na HPV – Gardasil 9.

Dotychczasowe szczepionki ukierunkowane były na najbardziej onkogenne wirusy HPV tj. 16,18 – Cervarix oraz Silgard, która dodatkowo poprzez odpowiedź na HPV 6,11 zwiększała odpowiedź immunologiczną na wirusy powodujące kłykciny kończyste.

Firma MSD wprowadziła nową szczepionkę Gardasil 9, która w znacznie szerszym zakresie chroni przed wirusami HPV i jeszcze pewniej zabezpiecza przed niektórymi nowotworami wywoływanymi przez wirusy. Wywołuje reakcję immunologiczną względem 9 typów wirusów, dodatkowo powodując występowanie reakcji krzyżowych na inne podtypy patogenów. Szczepionka dedykowana jest zarówno chłopcom jaki i dziewczynkom od 9 roku życia w schemacie szczepień 0,2,6 miesięcy tj 3 dawki.  Skuteczność szczepień została potwierdzona w randomizowanych badaniach i dotyczy profilaktyki raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy, brodawek narządów płciowych, części raków krtani czy gardła. Szczepienie nie zwalnia z obowiązku kontroli lekarskich i profilaktyki biernej w postaci badań cytologicznych ale jest w chwili obecnej najlepszą formą profilaktyki czynnej, którą rekomenduje szereg towarzystw lekarskich.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem napisanym przez dr n. med. Jarosława Konecznego – Wywiad z dr n. med. Jarosławem Konecznym

🠕
powrót