Stomatologia

Stomatologia

ZAKRES USŁUG:

 

STOMATOLOGIA DLA CAŁEJ RODZINY
IMPLANTY
LECZENIE POD MIKROSKOPEM
ENDODONCJA
CHIRURGIA SZCZĘKOWO-TWARZOWA

 

 

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Zadaniem stomatologii zachowawczej jest profilaktyka próchnicy zębów oraz leczenie powstałych ubytków poprzez stosowanie właściwych metod odtwarzania ich struktury i przywracania im fizjologicznej funkcji. Współczesna stomatologia zachowawcza promuje minimalne inwazyjne postępowanie zapobiegawczo lecznicze. Jednak tylko plamy demineralizacyjne-czyli bardzo wczesne stadia próchnicy, w których nie dochodzi jeszcze do utraty substancji zęba, a jedynie do utraty minerałów można leczyć za pomocą preparatów odbudowujących tj. zawierających fluor. W przypadku istnienia ubytku próchnicowego konieczne jest leczenie konwencjonalne polegające na usunięciu zębiny próchnicowej i odbudowie zęba za pomocą materiału kompozytowego. Podstawowym problemem towarzyszącym pacjentom podczas wizyty u dentysty jest strach przed odczuwaniem bólu. Naszym pacjentom na ich życzenie oferujemy zabiegi w znieczuleniu , które pozwoli na bezbolesne leczenie.

 

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

To specjalizacja stomatologiczna wyodrębniona z powodu odrębności budowy zębów mlecznych, stałych niedojrzałych i całego układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym.

W naszym gabinecie zajmujemy się profilaktyką próchnicy zębów mlecznych, stałych , chorób błon śluzowych i wad zgryzu u dzieci . Oferujemy leczenie próchnicy zębów mlecznych, stałych, stałych niedojrzałych, i chorób błon śluzowych. Naszym małym pacjentom oferujemy kolorowe wypełnienia, dzięki czemu dzieci chętniej przychodzą do gabinetu.

Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci

ustawodawca na drodze Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2023 roku w sprawie szczególnej ochrony niektórych kategorii osób w związku z ekspozycją medyczną w badaniach diagnostycznych, zabiegach i leczeniu (Dz. U. z 2023r. poz. 576), wprowadził obowiązek odnotowania w Książeczce Zdrowia Dziecka wykonanie każdego zdjęcia rentgenowskiego u dzieci poniżej 16 lat.

§ 13. Jednostka ochrony zdrowia, w której wykonano medyczną procedurę radiologicznq J u osoby poniżej 16. roku życia, jest obowiązana odnotować wykonanie tej procedury w książeczce zdrowia dziecka.

Prosimy Państwa zatem, o zabieranie książeczek zdrowia dzieci do każdego badania RTG.

 

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych.

 

Do najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii stomatologicznej należą:

 • ekstrakcje (również zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrżniętych), ekstrakcje zębów mądrości,
 • odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku,
 • plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową,
 • leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
 • resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje,
 • zabiegi usunięcia włókniaków, nadziąślaków, brodawczaków, mucoceli i innych zmian błony śluzowej,
 • chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
 • podcinanie wędzidełek warg i języka,
 • zabiegi na zatoce szczękowej,
 • zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej,
 • operacje usunięcia torbieli twarzoczaszki,
 • terapia ortopedyczna złamań zębów, wyrostków zębodołowych, szczęk i żuchwy,
 • farmakologiczne i operacyjne leczenie chorób gruczołów ślinowych i stawów skroniowo-żuchwowych,
 • leczenie zespołów bólowych twarzoczaszki,
 • zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej

 

ENDODONCJA

Jest to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonujemy je za pomocą bardzo cienkich narzędzi piłująco – udrażniających. W niedalekiej przyszłości planujemy zakup mikroskopu operacyjnego oraz endometru. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego.

 

IMPLANTY

zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej

Implantoprotetyka stomatologiczna – odbudowa uzębienia na implantach, pozwala na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego i na poprawę zaburzonej, poprzez utratę zębów, mechaniki narządu żucia[1]. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, kilkuetapowo. Może obejmować całość jamy ustnej, bądź pojedynczy ubytek. Podstawowym materiałem, z którego wykonywane są implanty stomatologiczne jest tytan (ze względu na swoją biokompatybilność – nie jest rozpoznawany przez organizm jako ciało obce). Atrakcyjna jest relacja ceny leczenia do uzyskanych korzyści i alternatywnych możliwości.

 

PERIODONTOLOGIA

Dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

 

PROTETYKA

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie metalowej), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. uzupełnienia ceramiczne – korony i mosty (porcelana na podbudowie metalowej lub bezmetalowej – bardziej estetyczne).

 

RADIOLOGIA

Dziedzina medycyny oraz samodzielna specjalizacja lekarska zajmująca się obrazowaniem ciała człowieka, z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Istotnym przełomem było wprowadzenie radiografii cyfrowej, tj. zastosowania w pełni cyfrowej linii diagnostycznej (obejmującej akwizycję obrazu, jego przetwarzanie i archiwizację).

 

ORTODONCJA

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką i leczeniem wad zgryzu oraz innych nieprawidłowości zębów. Leczenie lekarza stomatologa wiąże się przede wszystkim z korygowaniem wad zgryzu z zastosowaniem aparatów ortodontycznych stałych i ruchomych. Ortodonta pomaga również z niwelowaniem schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego, leczeniem zaburzeń narządu żucia i eliminowaniem wad wymowy wynikających z nieprawidłowej budowy zgryzu. W przychodni Fourmed oferujemy wszystkie dostępne wysokiej klasy aparaty ortodontyczne stałe (metalowe i porcelanowe), aparaty ruchome oraz nakładki ortodontyczne.

 

Lekarze specjaliści

dr Anna Poziemska

dr Bartłomiej Szczodry

dr Damian Bubliński

dr Wioletta Adamska-Zwolan

dr Paulina Gągol

dr Agata Słomska

dr Anna Smaczyńska- Hagan

dr Aleksandra Dworak

dr Anna Cacko-Góralczyk

dr Joanna Bik-Czerniak

dr Mateusz Bieliński

🠕
powrót